Міністерство аграрної політики та продовольства України

Важливо відновити довіру трейдерів до фітосанітарного контролю при експорті зерна

6.jpg

Зараз важливо відновити довіру трейдерів до фітосанітарного контролю при експорті українського зерна. На цьому наголосив Перший заступник Голови Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа на зустрічі з трейдерами щодо налагодження ефективної системи державного контролю у сфері фітосанітарії.

«Питання, яке виникало останнім часом, - це недовіра до процедури відбору зразків та результатів фітосанітарної експертизи. Держпродспоживслужба готова зроби все максимально можливе, щоб цю довіру відновити», - зазначив Володимир Лапа.

За його словами, налагодженню співпраці й відновленню довіри між сторонами може сприяти підписання відповідного меморандуму між зернотрейдерами та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Відповідний проект уже напрацьований і запропонований для погодженням всім зацікавленим сторонам.

Володимир Лапа пропонує запровадити процедуру спільного відбору зразків з партії зернових культур за участю інспектора фітослужби і уповноваженої особи вантажовідправника, після чого зразок завіряється їхніми підписами. Відповідно до національного законодавства фітосанітарний сертифікат видається продовж 24 годин. У випадку виявлення карантинних організмів і відмови у видачі такого сертифікату передбачені арбітражні процедури: «Ми готові ці процедури проводити максимально відкрито і прозоро. Щоб не виникало питань, заявник має право стежити за всім процесом, який буде фіксуватися на відео, залучати незалежних експертів».

«Якщо будемо дотримуватися таких процедур, то питання взаємної довіри буде знято. Дежпродспоживслужба у цьому дуже зацікавлена», - додав Володимир Лапа.

Загалом, щоб не втратити лідерських позицій у світі Україна повинна посилити контроль якості зернових, що експортуються. За його словами, на це, зокрема, звернув увагу Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко, який доручив вжити відповідні заходи у цьому плані.

«В умовах жорсткої конкуренції на зерновому ринку Україні важливо забезпечити перехід від кількості до якості. Саме ці чинники визначають вартість і загалом перспективи українського зерна. Саме тому Держпродспожислужбі дано доручення посилити фітосанітарний контроль в Україні, удосконалити систему фітосанітарного контролю при експорті. Від Держпродспоживслужби Міністр вимагає усунути будь-які можливості незаконного отримання цих документів, а експортери мають ретельно дотримуватися встановлених вимог», - зазначив Володимир Лапа.

Прес-служба Мінагрополітики