Міністерство аграрної політики та продовольства України

До уваги фіксованих членів АФЗУ

4.jpg

Підготовлено відповідно до умов співпраці між Асоціацією фермерів та приватних землевласників та громадською організацією Інститут податкових реформ
Законом № 909 внесенісуттєві зміни до Податкового кодексу, зокрема щодо оподаткування сільгоспвиробників.
Хочу звернути увагу фермерів на основні з них.
1. Фермерські господарства (а також фермери зареєстровані підприємцями), які у 2015 році були платниками єдиного податку 3 – ї групи (неплатники ПДВ сплачували 4%, а платники ПДВ – 2% від суми реалізації) у 2016 році можуть залишитися платниками цього податку за умови, що за 2015 рік обсяг реалізації товарів (послуг) не перевищив 5 млн. грн.
Якщо ж обсяг реалізації перевищив цю граничну межу, то такі господарства можуть бути:
• або платниками податку на прибуток,
• або перейти до 4- ї групи «єдинників» (за умови, що у них є земельні ділянки права оренди на які зареєстровані та у загальному обсягу реалізації продукції 75% складає реалізація сільгосппродукції).
Щоб перейти на сплату єдиного податку 4 – ї групи необхідно до 20 лютого подати до органу ДФС за місцем реєстрації податкову декларацію (краще це зробити раніше граничного терміну).
З 01.01.16 р. для платників єдиного податку 3 – ї групи ставки збільшилися. Платники ПДВ будуть платити 3%, а неплатники – 5% від суми реалізації.
2. Для фермерських господарств – платників єдиного податку 4 – ї групи:
• База оподаткування у 2016 році залишилася на рівні 2015 року;
• Ставки оподаткування збільшилися в 1,8 рази;
• З норм Податкового кодексу виключені норми щодо того, що земельні ділянки мають бути зареєстровані відповідно до чинного законодавства (у новій редакції Податкового кодексу зазначено, що об’єктом оподаткування є землі, що знаходяться у користуванні). Водночас залишено без змін нормуп. 2921.3 ПК, яка з’явилася минулого року, згідно якої підставою для нарахування єдиного податку платниками 4-ї групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже маємо колізію відносно визначення об’єкту оподаткування яку потрібно з’ясувати до подання звітності з єдиного податку 4-ї групи (тобто до 20 лютого).
3. Для фермерів – платників земельного податку та платників орендної платиза земельні ділянки державної і комунальної власності зазначу наступне: індекс інфляції за 2015 рік становив 43,3%, однак для обчислення цих платежіву 2016 році до нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) застосовується коефіцієнт індексації на рівні 120%. Тобто ці платежі у 2016 році зростуть на 20%.
4. Найбільш нововведень стосується сільгосппідприємств – суб’єктів спеціального режиму оподаткування ПДВ.
Для них по поставкам, які будуть здійснюватися після 01.01.16 р. задекларовані суми ПДВ (різниця між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом) будуть частково сплачуватися до бюджету, а частково залишатися у розпорядженні сільгоспвиробника.
Так, суб’єкти спецрежиму ПДВ при поставці:
- пшениці і її суміші (код 1001 УКТЗЕД); жита (код 1002 УКТЗЕД); ячменю (код 1003 УКТЗЕД); овес (код 1004 УКТЗЕД); кукурудзи (код 1005 УКТЗЕД); рису (код 1006 УКТЗЕД); сорго зернового (код 1007 УКТЗЕД); гречки, проса, насіння канаркової трави та інших зернових культур (код 1008 УКТЗЕД), насіння свиріпи або ріпаку (код 1205 УКТЗЕД) та соняшнику (код 120600 УКТЗЕД) повинні 85%ПДВ (позитивної різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом звітного періоду) сплачувати до бюджету;
- великої рогатої худоби у живій вазі(код 0102 УКТЗЕД), молока та вершків, незгущених та без додання цукру чи інших підсолоджувальних речовин (код 0401 УКТЗЕД) повинні 20%задекларованого ПДВ сплачувати до бюджету;
- усіх інших сільськогосподарських товарів (зазначених у товарних групах 1-24 УКТЗЕД товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 УКТЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до п. 209.17 ПК поширюється дія спеціального режиму оподаткування) повинні 50%задекларованого ПДВ сплачувати до бюджету.
Отже, господарям є про що подумати, коли почнеться весіння посівна.
Під кожний вид вищезазначеної діяльності відкриті додаткові електронні рахунки. Що стосується ПДВ, задекларованого за грудень, то він у повній сумі має залишатися у сільгосппідприємств (по правилам минулого року).
Усім суб’єктам спецрежиму вже відкрито по 3 електронні рахунки. І починаючи з січня, якщо не буде вистачатиреєстраційної суми для реєстрації податкової накладної на поставку, наприклад, ВРХ, то для її поповнення з поточного рахунку гроші слід перераховувати саме на електронний рахунок, відкритий для тваринництва.
Залишаються відкритими наступні питання: Як відкоригувати податковий кредит, якщо поставка сільгосппродукції відбувається у поточному році, а податковий кредит було сформовано у минулому році? Що робити з переплатою по спецрежимній діяльності, яка має місце станом на 01.01.16 р.? Як розподіляти податковий кредит поточного року сільгоспвиробникам, які вирощують пшеницю, ВРХ та іншу сільгосппродукцію? Та багато інших.
Укладено угоду між Асоціацією фермерів та приватних землевласників та громадською організацією Інститут податкових реформ. Спільно ми узагальнимо питання та проблеми малих та середніх сільгоспвиробників та будемо працювати над їх вирішенням.
Прошу узагальнювати питання, надсилати їх до Асоціації, а ми будемо передавати їх Інституту податкових реформ для підготовки роз’яснень та рекомендацій.
Підготовлено експертом з питань оподаткування Ткачовою Е.В.

http://www.farmer.co.ua/news/?&action=view&f_no=1043